антибиотици

антибиотици
антибиотики
* * *
антибиоти́ци мн
антибиотики

Български-руски речник. 2013.

Игры ⚽ Нужна курсовая?

Смотреть что такое "антибиотици" в других словарях:

  • бактериостатици — (грч baktena, statikos што предизвикува стоење) мн мед лекови што го спречуваат или го прекинуваат развојот на бактериите и на габичките (сулфанамидите и некои антибиотици) …   Macedonian dictionary

  • пеницилин — (лат. penicillium) мед., фарм. антибиотик што се добива од габичката Penicillium notatum пронајден во 1928 год. пронаоѓач англискиот лекар и бактериолог Александар Флеминг (18811955) еден од првите и најважните антибиотици …   Macedonian dictionary


Поделиться ссылкой на выделенное

Прямая ссылка:
Нажмите правой клавишей мыши и выберите «Копировать ссылку»